Terapia uzależnień

Terapia uzależnień

 Profesjonalne prywatne ośrodki terapii uzależnień

W dzisiejszych czasach każdy z nas zmaga się z wieloma problemami i trudnościami życia codziennego. Wiele takich problemów może dotyczyć pracy, rodziny lub innych kłopotów, a jak wiadomo to one popychają nas do wpadania w różne nałogi, przez które nierzadko niezbędna jest terapia uzależnień. Utrata pracy, kłopoty finansowe, rozwód czy też inne dramatyczne sytuacje życiowe sprawiać mogą, że czujemy się zagubieni, pełni niepokoju i niechęci do całego świata. A takie odczucia w bardzo szybki sposób potrafią nakłonić przeciętnego człowieka do ucieczki w zapomnienie jakim jest dowolny nałóg. Zazwyczaj, gdy mówimy o uzależnieniu na myśl przychodzi nam alkohol lub narkotyki i podobne używki. Jednak tak naprawdę uzależnić możemy się praktycznie od każdej substancji, produktu spożywczego, zachowań czy innych.

Terapia uzależnień – typy czynników uzależniających

Uzależnienie może dotyczyć naszej psychiki lub sfery fizycznej, dlatego też mamy do czynienia z wieloma różnymi problemami. Poniżej wymienione są tylko nieliczne przykłady czynników uzależniających:

  • alkohol
  • narkotyki
  • marihuana
  • czekolada
  • seks
  • leki
  • gry hazardowe

Każdy psycholog doskonale zdaje sobie sprawę jak ciężkim tematem są uzależnienia. To właśnie, dlatego prywatne ośrodki terapii uzależnień okazują się być często najlepszym rozwiązaniem dla chorego. Tak, gdyż każde uzależnienie to swego rodzaju choroba, którą trzeba leczyć we właściwy sposób. Bez względu na przyczyny powstania nałogu czy też jego rodzaju każdy pacjent musi odbyć odpowiednią terapię, która pomoże mu wyjść z uzależnienia. Dzisiaj, gdy czasy są ciężkie zauważa się co raz więcej przypadków osób uzależnionych. Jednak to nie powód do wstydu, gdyż może to spotkać naprawdę każdego z nas. Najważniejsze jest by podjąć właściwe leczenie pamiętając, że nigdy nie jest za późno.

W prywatnych ośrodkach pacjenci mogą cieszyć się dużo większym komfortem niż w placówkach państwowych. Dodatkowo w takich miejscach lekarze oraz terapeuci są w stanie poświęcić więcej czasu indywidualnej jednostce. Takie podejście do tematu może zagwarantować lepszy efekt terapii, gdyż pacjent otoczony jest większą opieką oraz troską. Zazwyczaj oprócz terapii indywidualnych prowadzone są także zajęcia grupowe, podczas których mamy do czynienia z innymi osobami uzależnionymi. Dzięki temu czasami łatwiej jest zrozumieć i zaakceptować swój problem, gdy widzimy, że inni także się z nim zmagają. Odpowiednie wsparcie i poczucie zrozumienia pomaga wielu osobom otworzyć się, a także zwalczyć swój problem. Oczywiście należy pamiętać, że uzależnionym jest się już całe życie, dlatego po opuszczenia ośrodka należy kontynuować odpowiednie terapie.