Odtrucie po alkoholu

Odtrucie po alkoholu

Odwyk od alkoholu

Nałogi są poważnym problemem naszych czasów. Wiele osób nie potrafi sobie poradzić z kłopotami dnia codziennego i radzi sobie właśnie popadając w uzależnienie alkoholowe. Alkohol jest łatwą ucieczką od problemów, ponieważ powoduje odurzenie i daje rozluźnienie oraz pozwala zapomnieć o kłopotach. Jest również bardzo zgubny, ponieważ ciężko jest zapanować nad ilościami, jakie się wypija i często bywa już zbyt późno. Rodziny osób uzależnionych od alkoholu bardzo ciężko przeżywają chorobę alkoholową i często cierpią wszyscy.

Odtrucie alkoholowe

Na początek, najczęściej ciężko jest namówić osobę uzależnioną od alkoholu do leczenia. Najlepiej, aby odbyć odtrucie alkoholowe w dobrym ośrodku terapii uzależnień, ponieważ tylko ono pozwala na to, aby dana osoba mogła spojrzeć trzeźwo na świat. Kiedy uda się pozbyć alkoholu z organizmu, osoba chora często uświadamia sobie swój problem. Takie odtrucie bywa bardzo bolesne i trudne. Często towarzyszą mu bóle brzucha i głowy, nadmierna potliwość i nudności. Takie objawy są całkowicie normalne, ponieważ organizm pozbywa się wszystkich toksyn, które w nim funkcjonowały przez dłuższy czas. Potrzebne jest wówczas wsparcie specjalisty, który dba o osobę poddającą się odtruwaniu i pomaga jej w tych trudnych chwilach.

Detoksykacja alkoholowa

Proces odtruwania trwa nie dłużej niż kilka dni, jednakże dla osoby chorej są to dni bardzo długie i męczące. Detoksykacja alkoholowa jest jednak konieczna w celu rozpoczęcia prawdziwej terapii. Profesjonalne ośrodki leczenia alkoholików prowadzą całe terapie, które trwają przynajmniej przez kilka tygodni. Odbywają się zajęcia w grupach, gdzie prowadzone są ogólne rozmowy, ale również zajęcia indywidualne, kiedy można w spokoju porozmawiać z terapeutą i zwierzyć się mu ze swoich kłopotów. Najcenniejsze są właśnie takie rozmowy indywidualne, ponieważ często pozwalają na otwarcie się. Nie wolno bagatelizować jednak również terapii grupowej, ponieważ ma ona udowodnione skutki.

Życie po terapii w ośrodku

Najczęściej osoby uzależnione po kilku tygodniach opuszczają ośrodki, kiedy tylko terapeuta uznaje, że terapia odniosła skutek. Bardzo ważne jest, aby kontynuować swoją terapię później i cały czas uczęszczać na spotkania w grupie wsparcia, jakie organizowane są w każdym mieście. Samo odtrucie po alkoholu nie jest wystarczające i trzeba często wielu lat, aby wyleczyć się z uzależnienia i powrócić do normalności. Bardzo ważne jest, aby nie sięgać już więcej po alkohol. Liczy się więc wsparcie rodziny i osób bliskich, które powinny również uzbroić się w cierpliwość.